خارق | اخبار فناوری

تازه ترین خبرهای ایران و جهان در حوزه فناوری

گلکسی S11 احتمالا به دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی با زوم اپتیکال ۵ برابری مجهز می‌شود.

  • 186
گلکسی S11 احتمالا به دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی با زوم اپتیکال ۵ برابری مجهز می‌شود.

به‌تازگی رسانه‌ای به‌ نقل از منابعی مؤثق مدعی شده است که سامسونگ قصد دارد در گلکسی اس ۱۱ از دوربینی ۱۰۸ مگاپیکسلی با زوم اپتیکال ۵ برابری استفاده کند.

زمان زیادی از عرضه‌ی رسمی گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ به‌بازار نمی‌گذرد، اما شایعه‌ها و گزارشات غیررسمی مربوط به پرچمدار بعدی کره‌ای‌‌ها که فعلا از آن با نام گلکسی اس ۱۱ ( Galaxy S11) یاد می‌کنیم، از مدتی پیش آغاز شده‌اند. طبق گزارش جدید منتشرشده از سوی The Elec به نقل از منابعی مؤثق،‌ سامسونگ قصد دارد در گوشی گلکسی اس ۱۱ از دوربینی بهره بگیرد که زوم اپتیکال (بدون افت کیفیت) ۵ برابری را ارائه می‌دهد.

با اطمینان خاطر می‌توانیم بگوییم که ماژول دوربین به‌کار‌رفته در گلکسی اس ۱۱، دوربین جدید ساخت سامسونگ خواهد بود که تولید انبوه آن از ماه مه گذشته شروع شد و از نوعی طراحی خاص موسوم به طراحی پریسکوپی بهره می‌گیرد. همانطور که از نامش مشخص است، در این نوع طراحی، نور توسط یک پریسکوپ تحت زاویه‌ی ۹۰ درجه از لنز عبور می‌کند و به حسگر می‌رسد. دوربین موردبحث سامسونگ از لرزش‌گیر تصویر اپتیکال (OIS) نیز بهره‌مند است.

هره‌گیری از طراحی پرسکوپی، باعث می‌شود فضای مجاز برای بهره‌گیری از زوم اپتیکال به بالاترین حد برسد و همزمان با آن، شاهد افزایش ضخامت گوشی نباشیم. در زوم اپتیکال برخلاف زوم دیجیتال، کیفیت بسیار بهتری ارائه می‌شود؛ در واقع در زوم اپتیکال به‌منظور گرفتن تصاویر از نمای نزدیک، تصویر اصلی کراپ نمی‌شود. البته زوم اپتیکال نیازمند تجهیزات بیشتری است و قرار دادن این تجهیزات در یک گوشی هوشمند کوچک‌جثه، کار سختی به‌شمار می‌آید. البته به‌لطف ساخت دوربین‌های پریسکوپی، امروزه این مشکل تا حد زیادی رفع شده است.

اگر این شایعه رنگ حقیقت به خود بگیرد، گلکسی اس ۱۱ به نخستین گوشی سامسونگ مجهز می‌شود که از دوربین پریسکوپی استفاده می‌کند؛ البته پیشتر گوشی‌های دیگری نیز به چنین دوربینی مجهز شده‌اند و گلکسی اس ۱۱ قرار نیست نخستین گوشی مجهز به دوربین پریسکوپی در دنیا باشد. شرکت‌های چینی نظیر اوپو و هواوی قبلا در گوشی‌های هوشمندشان از چنین دوربینی استفاده کرده‌اند.

در گزارش منتشره از سوی رسانه‌ی The Elec، همچنین به بهره‌مندی گلکسی S11 سامسونگ از دوربین چهارگانه اشاره شده است. بر اساس آنچه در گوشی گلکسی نوت ۱۰ پلاس دیده‌ایم، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که سامسونگ از دوربین‌هایی مشابه این گوشی در گلکسی اس ۱۱ استفاده کند. در واقع گلکسی اس ۱۱ به یک دوربین اصلی، یک دوربین با لنز فوق عریض، یک دوربین با لنز تله‌فوتو و نهایتا یک حسگر مدت‌پرواز (ToF) مجهز خواهد شد.

افزون بر موارد یادشده، در بخش نهایی گزارش آمده است که سامسونگ قصد دارد از حسگری ۱۰۸ مگاپیکسلی به‌عنوان دوربین اصلی گلکسی اس ۱۱ استفاده کند. کره‌ای‌ها در حال حاضر گوشی‌های پرچمدار سری گلکسی Note و گلکسی S را با دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی عرضه می‌کنند و چنین جهشی در حسگر دوربین، احتمالا بسیار درخورتوجه خواهد بود.

 

 

 

  1. هنوز هیچ نظری ارسال نشده است