خارق | اخبار فناوری

تازه ترین خبرهای ایران و جهان در حوزه فناوری

مایکروسافت آپدیت اختیاری ویندوز ۱۰ را از ماه مه متوقف می‌کند

  • 152
مایکروسافت آپدیت اختیاری ویندوز ۱۰ را از ماه مه متوقف می‌کند

مایکروسافت می‌گوید به‌‌علت شیوع ویروس کرونا و روی‌آوردن مردم به کار در خانه، از مه ۲۰۲۰ تا مدتی نامعلوم، به‌روزرسانی‌های اختیاری ویندوز ۱۰ را متوقف می‌کند.

مایکروسافت به‌تازگی اطلاعیه‌ای جدید منتشر کرده و در آن گفته است از ماه مه سال جاری میلادی تمامی به‌روزرسانی‌های اختیاری ویندوز ۱۰ به‌حالت تعلیق درمی‌آید. مایکروسافت این تصمیم را به‌‌علت همه‌گیری ویروس کرونا (کووید ۱۹) گرفته است. کرونا باعث تعطیلی بسیار از شرکت‌ها شده است؛ ازاین‌رو، کارمندان به کار در خانه روی آورده‌اند. با درنظرگرفتن این موضوع، خاموش‌نشدن طولانی‌مدت رایانه‌های مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ امری ضروری است. 

ویندوز ۱۰ به‌دنبال دریافت به‌روزرسانی جدید از کاربر می‌خواهد رایانه را خاموش و روشن کند. به‌دلیل اهمیت خاموش‌نشدن رایانه‌ها برای کارکنان، مایکروسافت تصمیم گرفته است تمامی به‌روزرسانی‌های اختیاری ویندوز ۱۰ را متوقف کند تا از این طریق مطمئن شود به‌روزرسانی‌های آینده روی کارکردن افراد تأثیر منفی نمی‌گذارد.

اتخاذ این تصمیم اندکی عجیب به‌نظر می‌رسد. ردموندی‌ها قصد دارند همچنان «به‌روزرسانی سه‌شنبه»، یعنی به‌روزرسانی‌‌ای که در دومین سه‌شنبه‌ی هر ماه دردسترس قرار می‌گیرد، برای رایانه‌های مبتنی‌بر ویندوز منتشر کند. بنابراین، فقط به‌روزرسانی‌های اختیاری هستند که از انتشار آن‌ها جلوگیری می‌شود. از به‌روزرسانی‌های اختیاری ویندوز با نام به‌روزرسانی‌های C و D یاد می‌شود و نسخه‌های B نیز همان به‌روزرسانی‌های سه‌شنبه هستند. افزون‌بر‌این، نکته‌ی عجیب دیگر آن است که تصمیم مایکروسافت از اول ماه مه (۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) عملیاتی می‌شود و تا آن زمان، فاصله‌ی نسبتا زیادی داریم. ممکن است تا فرارسیدن ماه مه، شیوع کروناویروس کنترل شود و به‌طورکلی، جهان وضعیت بهتری پیدا کند.

مایکروسافت در اطلاعیه‌ی جدید خود می‌نویسد:

همواره در حال ارزیابی وضعیت بهداشت عمومی بوده‌ایم و متوجه هستیم وضعیت فعلی مشتریانمان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به‌عنوان پاسخی دربرابر این مشکلات، اولویت اصلی‌مان را روی به‌روزرسانی‌های امنیتی قرار می‌دهیم و روی این نوع به‌روزرسانی‌ها تمرکز می‌کنیم.

ناگفته نماند تصمیم فعلی مایکروسافت برای تمامی نسخه‌های پشتیبانی‌شده‌ی ویندوز و ویندوز سرور (Windows Server) عملی می‌شود. گرچه ارائه‌ی به‌روزرسانی‌های امنیتی موضوعی مهم برای مایکروسافت به‌شمار می‌آید، اگر این شرکت تا زمان اتمام وضعیت بحرانی فعلی تمامی به‌روزرسانی‌ها را متوقف می‌کرد، تصمیمی نسبتا بهتر به‌شمار می‌آمد.

 

  1. هنوز هیچ نظری ارسال نشده است