خارق | اخبار فناوری

تازه ترین خبرهای ایران و جهان در حوزه فناوری

OV50A؛ اولین سنسور دوربین گوشی با پوشش کامل و ۱۰۰ درصدی PDAF

  • 174
OV50A؛ اولین سنسور دوربین گوشی با پوشش کامل و ۱۰۰ درصدی PDAF

OV50A یک حسگر تصویر آمنی ویژن با وضوح ۵۰ مگاپیکسل است که پوشش ۱۰۰ درصدی فوکوس خودکار تشخیص فاز ارائه می‌دهد و ویدئو با کیفیت ۸K با نرخ ۳۰ فریم‌ بر ثانیه ضبط می‌کند. 

آمنی ویژن مدعی است که توانسته نخستین حسگر تصویر با پوشش کاملا ۱۰۰ درصدی فناوری فوکوس خودکار تشخیص فاز (PDAF) را برای گوشی هوشمند خود تولید کند. این حسگر دارای وضوح ۵۰ مگاپیکسل است و می‌تواند محاسبات مربوط به فاصله را به‌ شکل بهبودیافته انجام بدهد، سریع‌تر روی سوژه‌ها فوکوس خودکار کند و در محیط‌هایی که نور کمی دارند عملکرد بهتری داشته باشد.

براساس گزارش پتاپیکسل، حسگر جدید آمنی ویژن وضوح بالای ۵۰ مگاپیکسلی را با پیکسل‌هایی به ابعاد یک میکرون، فناوری Selective Conversion Gain، فرمت اپتیکال ۱/۱٫۵ اینچی و فناوری فوکوس خودکار تشخیص فاز چهارگانه (QPD) ترکیب می‌کند. فناوری QDP باعث شده است آمنی ویژن بتواند از سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز ۲×۲ در تمام سطح حسگر استفاده کند. 

آمنی ویژن می‌گوید که فناوری QPD برخلاف میکرولنز و فوکوس خودکار تشخیص فاز نیم‌پوششی که تنها ۳ تا ۶ درصد از داده‌های تشخیص فاز را ثبت می‌کند، به‌ طور منحصربه‌فرد ۱۰۰ درصد داده‌ها را به‌ دست می‌آورد. نتیجه‌ی نهایی با الگوریتم Remosaic برای آرایه‌ی فیلتر رنگ QPD ترکیب می‌شود و تصویری باکیفیت ارائه می‌دهد. 

 

 آمنی ویژن ادعا میکند که حسگر تصویر جدید این شرکت نه‌تنها در زمینه‌ی فوکوس خودکار عملکرد برجسته‌ای دارد بلکه در بین حسگرهای هم‌رده، بهترین عملکرد را در محیط‌های کم‌نور نشان می‌دهد. حسگر آمنی ویژن برای دستیابی به این هدف به ابعاد یک میکرونی پیکسل‌ها، نویز کم ناشی از فناوری Selective Conversion Gain و فرمت اپتیکال ۱/۱٫۵ متکی می‌شود. آمنی ویژن می‌گوید این حسگر عملکرد HDR بسیار خوبی دارد و به‌طور مشخص‌تر، به Staggered HDR دو و سه اکسپوژره دست می‌یابد. آمنی ویژن تنظیمات مختلفی در دسترس گوشی‌سازان قرار می‌دهد تا بهترین روش HDR را در محصولات خود پیاده کنند.

حسگر OV50A که بر پایه‌ی فناوری دای تجمعی PureCel Plus-S توسعه داده شده است، آرایه‌ی فیلتر رنگ QPD را که روی تراشه قرار دارد با الگوریتم سخت‌افزاری Remosaic ترکیب می‌کند تا حتی در کیفیت‌های بسیار بالا فوکوس خودکار سریع و دقیقی داشته باشد. این حسگر عکس‌ ۵۰ مگاپیکسلی و ویدئوی ۸K را به‌صورت بلادرنگ ثبت می‌کند. 

OV50A می‌تواند با بهره‌گیری از تکنیک ترکیب پیکسل‌ها تصاویری ۱۲٫۵ مگاپیکسلی یا ویدئوی ۴K با چهار برابر حساسیت بیشتر خلق کند. حسگر آمنی ویژن ویدئوی ۸K را با نرخ ۳۰، ویدئوی ۴K را با نرخ ۶۰ و ویدئوی ۱۰۸۰p Full HD را با نرخ ۱۲۰ فریم ‌بر ثانیه ضبط می‌‌کند. OV50A می‌تواند به‌صورت مداوم باکیفیت‌ترین تصاویر را ثبت کند و بزرگ‌نمایی دیجیتال کراپ دو برابری با وضوح ۱۲٫۵ مگاپیکسل ارائه بدهد و جابه‌جایی سریع  بین حالت‌های تصویربرداری را ممکن کند. 

آمنی ویژن می‌گوید فاصله‌ی دوربین گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های DSLR به ‌شکلی باثبات در حال کاهش بوده است و جدیدترین حسگر این شرکت می‌تواند فاصله‌ی یادشده را کمتر کند. 

 

  1. هنوز هیچ نظری ارسال نشده است