خارق | اخبار فناوری

تازه ترین خبرهای ایران و جهان در حوزه فناوری

سنسور ۵۰ مگاپیکسلی ایزوسل GN2 سامسونگ معرفی شد

  • 66
سنسور ۵۰ مگاپیکسلی ایزوسل GN2 سامسونگ معرفی شد

ایزوسل GN2 جدیدترین حسگر سامسونگ با وضوح ۵۰ مگاپیکسل است که از تکنیک ترکیب پیکسل‌ها استفاده می‌کند و ویدئو ۸K/24fps می‌گیرد و ابعادش به ۱/۱٫۱۲ اینچ می‌رسد. 

سامسونگ سال گذشته حسگر تصویر جدیدی را معرفی کرد که با نام ایزوسل جی ان وان (Samsung Isocell GN1) شناخته می‌شد و وضوحش به ۵۰ مگاپیکسل می‌رسید. به‌طورکلی، سامسونگ در زمینه‌ی تولید حسگر بسیار فعال است و چند وقت اخیر، با حسگرهای ۱۰۸ مگاپیکسلی خود بارها خبرساز شده. در حسگر GN1، وضوح کمتری شاهد بودیم؛ اما این حسگر از پیکسل‌های بسیار بزرگ‌تری درمقایسه‌با حسگرهای ۱۰۸ مگاپیکسلی استفاده می‌کرد. به‌لطف استفاده از پیکسل‌های بزرگ، ایزوسل GN1 می‌توانست در محیط‌های کم‌نور عملکرد عالی از خود نشان دهد.

براساس گزارش خبرگزاری Android Authority، شرکت کره‌ای اخیرا مدل جدید GN1 را با نام ایزوسل GN2 معرفی کرده است. در حسگر GN2 نیز، از وضوح ۵۰ مگاپیکسل استفاده شده است. ابعاد ایزوسل GN2 به ۱/۱٫۱۲ اینچ می‌رسد و ابعاد پیکسل‌ها ۱٫۴ میکرومتر است. در مقام مقایسه، متوجه می‌شویم ابعاد ایزوسل GN2 از ایزوسل GN1 هم بزرگ‌تر است و از پیکسل‌های بزرگ‌تری نیز استفاده می‌کند. ابعاد پیکسل‌ها در ایزوسل GN2 اهمیت زیادی دارد؛ زیرا پیش‌تر از پیکسل‌هایی به همین ابعاد در حسگر IMX363 بهره برده شده بود. از حسگر IMX363 در اکثر گوشی‌های سری پیکسل استفاده شده است. 

وقتی ابعاد پیکسل‌ها بزرگ‌تر شود، کیفیت نهایی تصویر ‌هنگام تصویربرداری در محیط‌های کم‌نور افزایش پیدا می‌کند؛ به‌همین‌دلیل، انتظار داریم حسگر ایزوسل GN2 سامسونگ بتواند در محیط‌هایی که نور کافی به آن‌ها نمی‌رسد، تصاویری استاندارد بگیرد. در تمامی شرایط، حسگر ایزوسل GN2 سراغ استفاده از فناوری ترکیب پیکسل‌ها (هر چهار پیکسل مجاور) می‌رود تا بتواند تصاویری ارائه دهد که تقریبا هم‌سطح با تصاویر ثبت‌شده‌ی دوربینی ۱۲٫۵ مگاپیکسلی با پیکسل‌هایی به ابعاد ۲٫۸ میکرومتر هستند.

برتری‌های حسگر ایزوسل GN2 برGN1 در اینجا به‌پایان نمی‌رسد. سامسونگ ادعا می‌کند ایزوسل GN2 نخستین حسگر این شرکت است که از فناوری Dual Pixel Pro بهره می‌برد. Dual Pixel Pro را می‌توانیم نسخه‌ی ارتقایافته‌ی سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز بدانیم که می‌تواند دو فتودیود را درون هر پیکسل مشاهده کند و سرعت فوکوس خودکار را افزایش دهد.

سامسونگ می‌گوید فناوری جدیدش در این حسگر از تکنیک فوکوس در تمامی جهت‌‌ها بهره می‌گیرد و دلیل اصلی دستیابی ایزوسل GN2 به این قابلیت آن است که می‌توان پیکسل‌ها را هم عمودی و هم افقی جدا کرد. سامسونگ می‌گوید این رویکرد باعث می‌شود «عوامل فوکوس» بخش بالا و پایین فریم را بهتر شناسایی کنند. 

جدیدترین دوربین ۵۰ مگاپیکسلی سامسونگ از قابلیت Staggered HDR پشتیبانی می‌کند. این قابلیت در ایزوسل GN1 وجود نداشت و تا حد زیادی شبیه به نسخه‌ی سنتی فناوری HDR است؛ زیرا به‌لطف Staggered HDR حسگر تصاویری با اکسپوژر (نوردهی) کوتاه و متوسط و طولانی ثبت می‌کند. بااین‌حال، شرکت کره‌ای مدعی شده است این قابلیت درمقایسه‌با نسخه‌ی بلادرنگ HDR که در حسگر پیشین یافت می‌شد، ۲۴ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند.

دو حسگر ایزوسل GN1 و GN2 از فناوری Smart ISO بهره‌مند هستند. این فناوری می‌تواند بهترین تنظیمات ایزو (ISO) را هوشمندانه برای هر صحنه برگزیند. در ایزوسل GN2 از فناوری Smart ISO Pro استفاده شده است. این فناوری در دوربین گوشی‌های سری گلکسی اس ۲۱ به‌کاررفته است و سراغ استفاده از راهکار iDCG می‌رود تا بتواند از داده‌های به‌دست‌رسیده از ایزوی بالا و پایین به‌منظور ایجاد تصاویر دارای گستره‌ی داینامیکی بالا مداوم بهره ببرد. سامسونگ می‌گوید قابلیت Smart ISO Pro امکان ثبت و پردازش چندین فریم را در ایزوی بالا فراهم می‌کند. 

 سامسونگ می‌گوید ایزوسل GN2 برای دستیابی به این قابلیت سه لایه‌ی مجزا از تصاویر ۵۰ مگاپیکسلی را در رنگ‌های سبز و قرمز و آبی خلق می‌کند و سپس سراغ الگوریتم Remosaic می‌رود تا امکان ثبت تصویر ۱۰۰ مگاپیکسلی فراهم شود. انتظار داریم حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی درمقایسه‌با حسگر ۵۰ مگاپیکسلی، ‌هنگام ثبت تصاویری با وضوح بیش از ۱۰۰ مگاپیکسل بهتر عمل کند. 

حسگر ۵۰ مگاپیکسلی جدید سامسونگ می‌تواند ویدئوهای ۴K حرکت‌آهسته را با نرخ ۱۲۰ فریم‌برثانیه یا ویدئوهای فول HD را با نرخ ۴۸۰ فریم‌برثانیه بگیرد. امکان ضبط ویدئوهای ۸K با نرخ ۲۴ فریم‌برثانیه نیز ازطریق حسگر ایزوسل GN2 فراهم می‌شود؛ درحالی‌که ایزوسل GN1 ویدئوهای ۸K را با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه ضبط می‌کرد. سامسونگ می‌گوید تولید انبوه حسگر GN2 آغاز شده است. 

ویوو، تنها برندی بود که از حسگر ایزوسل GN1 در گوشی‌هایش استفاده کرد. بااین‌حال، یکی از افشاگران صنعت موبایل با نام Ice Universe می‌گوید حسگر جدید سامسونگ در گوشی می ۱۱ اولترا شیائومی استفاده خواهد شد. شیائومی پیش‌تر در گوشی می ۱۰ اولترا از حسگر ۴۸ مگاپیکسلی آمنی‌ویژن بهره برده است. آمنی‌ویژن مدتی پیش حسگر ۵۰ مگاپیکسلی معرفی کرد. 

 

  1. هنوز هیچ نظری ارسال نشده است